A magas vérnyomás népbetegségen számít Magyarországon, az életkor előrehaladásával megjelenése egyre valószínűbbé válik.
Rizikó faktorai:
– Elhízás (főleg hasi típusú)
– Örökletes tényezők
– Cukorbetegség
– Stressz
– Magas vérzsír szint
– Dohányzás
– Túlzott alkoholfogyasztás
A vérnyomásértékeink a nap folyamán természetesen is ingadoznak. Befolyásolja az adott napszak, a szellemi és fizikai megterhelés szintje, …stb. Baj csupán akkor van, ha az ingadozás mértéke kóros, nincs összhangban az aktuális megterhelés mértékével. Ezért fontos a 24 órás ambuláns vérnyomásmérők, ún. ABPM készülékek használata.
Az ABPM készülékek használatával észrevehetők az időszakosan magas, akár csak néhány percig tartó vérnyomásérték kiugrások is. Melyek főként a hajnali órákban veszélyesek, mivel statisztikák szerint ilyenkor a leggyakoribb a szívinfarktus illetve az agyi érgörcsök kialakulása. Alkalmas a beállított vérnyomáscsökkentő kezelés hatásosságának ellenőrzésére is.
Éjszakai alvás közben a vérnyomás normális esetben alacsonyabb, amennyiben ez a vérnyomáscsökkenés nem következik be, vagy túlzott mértékű annak okát érdemes kideríteni, vagy a tünetet kezelni mivel a szív terhelése így nem csökken, nem tud éjszaka sem „pihenni”.
Maga a mérés egy átlagos hétköznapon történik, tehát mindent úgy kell csinálnunk, mint máskor is tennénk. A beteg karjára egy vérnyomásmérő mandzsetta kerül, mely egy körülbelül mobiltelefon nagyságú készülékhez csatlakozik, melyet általában a derékra rögzítenek, esetleg nyakba akasztható.
A betegnek eseménynaplót kell vezetni, éppen milyen tevékenységet végez, éri-e stressz hatás, stb.
A készüléket nem érheti víz, nem szabad levenni és a mérések során a karunkat nyújtva kell tartani.
A mérések gyakorisága tetszőlegesen beállítható, a kapott adatokat a készülék tárolja, melyek később PC-re átvihetők és elemezhetők.