A szív az egyik legfontosabb belső szerve az embernek, ezért nem árt vigyázni rá, időnként megvizsgáltatni, hogy milyen állapotban van, esetleg rendesen működik-e. Egy kardiológiai vizsgálat mindig a kórelőzmények megbeszélésével, fizikai vizsgálattal, és további vizsgálatok egyeztetésével kezdődik (forrás: dunamedicalcenter.org). Ma már ez így működik, tehát nem ronthatunk be, hogy doktor úr, engem azonnal tessék megvizsgálni, mert nekem biztosan baj van a szívemmel. Mindenekelőtt időpontot kell egyeztetni egy szakorvossal.
A megbeszélt időpontban az orvos fogadja a pácienst, aki elmondja a panaszait, azokat a tüneteket, fájdalmakat, amiket eddig tapasztalt, majd utána következik a vizsgálat, ahol kiderül, hogy pontosan mi okozza a tapasztalt kellemetlenségeket. Amennyiben úgy tűnik, hogy valóban valamilyen probléma merült fel, akkor további vizsgálatokat ír elő. Hogy miket? Mindazt, ami a keringési rendszert érinti, vagyis olyan vizsgálatokat, amelyek a szívritmuszavarokat, a szívbillentyűk rendellenességeit, a koszorúerek betegségeit, valamint a vérzsírok eltéréseit szűrik ki. Tulajdonképpen mindez a kardiológia területéhez tartoznak. A Duna Medical Centerben lehetőség nyílik a 24 órás vérnyomásmérésre is. Ezt egy olyan készülékkel végeznek, amit viselnie kell a páciensnek, miközben végzi a napi teendőit. A készülék meghatározott időközönként megméri a vérnyomást, amit rögzít, a páciensnek pedig naplót vezet a napi eseményekről. Az eseménynaplóból kiderül, hogy érte-e stressz vagy sem. Mindezt 24 órával később értékelik ki egy konzultáció keretében.
Ezzel a módszerrel kiszűrhető a fehérköpeny szindrómának nevezett jelenség, amikor a páciensnek attól emelkedik meg a vérnyomása, hogy bent van a rendelőben és tudja, hogy meg fogja vizsgálni az orvos. Ugyanakkor kimutatható, hogy a vérnyomáscsökkentő kezelés segít vagy sem. Tehát, ha szeretné megtudni, hogy a szervezetének az egyik legfontosabb része milyen állapotban van, akkor kattintson a fenti linkre és egyeztessen időpontot egy konzultációra!